KARİYER:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Üniversite ve Açıköğretim Harçları Kalktı Mı ?
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç müjdeli haberi verdi. Birinci öğretim üniversite ve Açıköğretim harçları kalktı.

Bütün öğrencileirn merakla beklediği ve okul harçlarının kalkması için çalışmalarını sürdüren hükümet harçları kaldırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir süre önce bahsettiği üniversite öğrencileri için harçların kaldırılmasının bugün yapılan toplantıda bir kararnameyle gerçekleştiğini ifade eden Arınç,

"Bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması yani harçlar tamamen kaldırılmıştır. 2011-2012 öğretim yılı sayısı itibariyle 1 milyon 524 bin 380 öğrenci harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açıköğretimden katkı payının alınmasına da son verilmiştir. 2011-2012 eğitim öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır. Birinci öğretimden ve açıköğretimden harçların kaldırılmış olması gerçekleşmiştir. Bu akşam mükerrer ya da yarın ki Resmi Gazete'de bu karar yayınlanmış olacaktır" diye konuştu. 

Bülent Arınç, birinci öğretim ve açıköğretim öğrencilerden alınan ücretin "katkı payı" yani olarak adlandırıldığını, buna karşın ikinci öğretim öğrencilerinden alınan ücretlerin "öğrenim ücreti" olduğunu bu nedenle ikinci öğretimden alınan öğretim ücretinin devam edeceğini kaydetti. Hükümet olarak sadece birinci öğretimde 1 milyon 524 bin 380 öğrenci ile açıköğretimde 1 milyon 951 bin 494 öğrenciden katkı payını kaldırdıklarını, toplam 3.5 milyon öğrenciyi etkileyen bu düzenlemeyle birlikte ikinci öğretim için ayrıca bir kanun çıkarılması gerektiğini belirtti.

AÇIK ÖĞRETİME HARÇLAR KALKTI AMA ...

Güz öğretim veren üniversitelerin ve açık öğretim üniversitelerinin harçlarının kalkması ile sevinç yaşayan öğrenciler kayıt yapmak için gittiğinde karşılaştıkları durumdan dolayı soğuk duş etkisi yaşadılar. 

Açıköğretim Fakültesine kayıt yapmak için giden öğrencilerin sevinçleri kursaklarında kaldı. Kayıt için gittikleri ÖSYM merkezlerinde "öğretim giderleri" talep edilince büyük şaşkınlık yaşadılar. Harçların kaldırılması ile önceki yıllarda verdikleri 250 liranın sadece 45 lirasını ödeyemeyeceklerini öğrenince büyük şok yaşadılar. 205 lira kitap vs. giderlerin olduğunu ve Öğretim Gideri ödemesi adı altında alındığını öğrenen öğrenciler duruma isyan etti. 

AÖF’e kayıt yaptıracak ve kayıt yeniletecek öğrenciler bir dönem için 250 TL alınıyorken bunun 50′si harç, 200′ü ise öğrenim ücreti. AÖF harç / Öğretim gideri ücretleri ve kayıt tarihleri aşağıdaki tablolarda yer almaktadır. (Hürriyet)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

sanalbasin.com üyesidir

2014 PBYS Sınavı Başvuru Tarihleri
2014 PYBS Sınavı başvuru tarihi, 2014 PYBS Sınavı sonuçları tarihi, 2014 PYBS Sınavı sonuçları , 2014...

Haberi Oku